Uroda

Kosmetyki: jak unikać skutków ubocznych i alergii?

Kosmetyki mają upiększać, ale czasem, niewłaściwie dobrane lub stosowane, mogą szkodzić. Poznaj potencjalne zagrożenia związane z popularnymi produktami i naucz się wybierać te, które będą bezpieczne i łagodne dla Twojej skóry oraz zdrowia.

Najważniejsze punkty
  • Nawet drogie i renomowane kosmetyki mogą wywoływać niepożądane reakcje, jeśli są źle dobrane do typu cery lub niewłaściwie stosowane.
  • Zawsze sprawdzaj skład kosmetyków i wykonuj test uczuleniowy na małym fragmencie skóry przed pierwszym użyciem nowego produktu, szczególnie jeśli masz cerę wrażliwą.
  • Zwracaj baczną uwagę na reakcje swojej skóry na poszczególne rodzaje kosmetyków, takie jak perfumy, kremy, farby do włosów czy lakiery do paznokci.
  • Używaj kosmetyków zawsze zgodnie z ich przeznaczeniem, nie przekraczaj zalecanego czasu aplikacji i bezwzględnie przestrzegaj terminu ważności produktu.

Kosmetyki mają nas upiększać i pielęgnować, jednak czasem, zwłaszcza te gorszej jakości lub źle stosowane, mogą wywoływać niepożądane reakcje. Nawet najdroższy kosmetyk, używany niewłaściwie, może zaszkodzić. Pierwszą linią obrony przed skutkami ubocznymi jest rozsądny wybór i świadome używanie produktów.

Coraz więcej osób reaguje wrażliwie na różne substancje. Przed zakupem kosmetyków koniecznie zapoznaj się z ich składem, a jeszcze lepiej – przetestuj je na małym fragmencie skóry. Dlatego zamawianie kosmetyków z katalogów na podstawie obrazków czy kupowanie w sklepie, kierując się jedynie wyglądem opakowania, bywa ryzykowne.

Perfumy – uwaga na słońce i alergie

Mogą wywoływać alergie oraz długotrwałe przebarwienia skóry, zwłaszcza jeśli są używane w słoneczny dzień i rozpylane bezpośrednio na skórę. Latem lepiej perfumować się bardziej oszczędnie i aplikować perfumy czy wodę toaletową na ubrania, a nie na skórę.

Lakier do włosów – stylizacja z umiarem

Może powodować stany zapalne o podłożu alergicznym na owłosionej skórze głowy, za uszami, na karku czy czole. Częściej zdarza się to osobom o suchej skórze. Zaleca się stosowanie lakieru z umiarem, a wieczorem dokładne umycie włosów, aby skóra mogła „oddychać”.

Szampony – dobieraj do potrzeb, nie tylko do typu włosów

Od zasadowego szamponu przeznaczonego do włosów tłustych, włosy mogą stać się nadmiernie suche, może pojawić się łupież, a skóra głowy zaczerwienić. Rzadko, ale może wystąpić swędzenie, wysypka, wilgotne ranki, a nawet zapalenie spojówek. Rekomenduje się stosowanie szamponów o neutralnym pH.

zdjęcie freepik

Rozjaśniacze do włosów – ostrożnie z chemią

Środki do rozjaśniania włosów – nadtlenek wodoru (peroksyd) i amoniak – mogą powodować zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk. Rozjaśnianie takimi preparatami bardzo osłabia włosy; należy ich używać jak najrzadziej i w jak najmniejszych ilościach. Pod żadnym pozorem nie wolno jednocześnie farbować i wykonywać trwałej ondulacji.

Farby do włosów – ryzyko reakcji alergicznych

Metale obecne w farbach do włosów niskiej jakości sprzyjają reakcjom alergicznym. Mogą one wystąpić po jednokrotnym lub kilkukrotnym użyciu farby. Skóra zaczyna swędzieć, mogą pojawić się brązowawe plamki, może wzrosnąć temperatura ciała. Przed użyciem farby należy przeprowadzić test na małym fragmencie skóry, aby sprawdzić, czy nie wywołuje ona reakcji alergicznej.

Kremy – nie tylko skład, ale i świeżość ma znaczenie

Nadwrażliwość alergiczną mogą wywoływać tłuszcze, konserwanty i olejki zapachowe zawarte w kremach. Jednak najczęściej skóra jest podrażniona przez niewłaściwie dobrany lub stosowany krem, albo przez krem, którego termin ważności minął.

Pomadki – trwałość kosztem nawilżenia?

Po użyciu długotrwałych, ale wysuszających pomadek, usta mogą zacząć wysychać, a naskórek łuszczyć się. Jeśli nie chcesz rezygnować z takich pomadek, na noc smaruj usta specjalnymi, silnie nawilżającymi balsamami lub pomadkami ochronnymi.

Cienie do powiek – wybieraj hipoalergiczne

Mogą podrażniać skórę i oczy. Należy wybierać produkty hipoalergiczne, a wieczorem pamiętać o dokładnym demakijażu.

Depilatory chemiczne – testuj przed użyciem

Depilatory chemiczne niszczą białko włosa, co może powodować zaczerwienienie i swędzenie skóry. Przed użyciem koniecznie przetestuj produkt na małym fragmencie skóry, a w przypadku wystąpienia niepożądanego działania, wybierz inne metody usuwania owłosienia.

Dezodoranty – delikatność dla wrażliwej skóry pach

Mogą wywoływać negatywną reakcję, zwłaszcza ze względu na właściwości zwężające pory oraz wrażliwość samej skóry pod pachami. Mogą piec, powodować zaczerwienienia i obrzęk.

Mydła – czy na pewno dobre dla skóry twarzy?

Wysuszają skórę, zwłaszcza jeśli są mocno aromatyzowane. Mydła zasadowe częściej uczulają skórę, jednak mydła kwaśne i neutralne mniej się pienią, co niektórzy postrzegają jako wadę. Do mycia twarzy generalnie odradza się stosowanie tradycyjnego mydła.

Peelingi ziarniste – złuszczaj, ale nie podrażniaj

Mogą podrażniać skórę, zwłaszcza suchą. Dla takiej cery najlepiej wybierać peelingi z bardzo drobnymi drobinkami i stosować je nie częściej niż raz w tygodniu.

Pasty do zębów – wpływ na skórę wokół ust

Z powodu zawartości niektórych składników (np. kiedyś chlor, dziś częściej SLS lub mocne aromaty) skóra wokół ust może zacząć wysychać i łuszczyć się. Warto obserwować reakcję skóry i w razie potrzeby zmienić pastę.

Lakiery do paznokci – kolor kosztem kondycji?

Od intensywnego lakieru może zmienić się kolor płytki paznokcia, skórki i paznokcie mogą stać się grubsze, zacząć się łuszczyć. Aby zapobiec zmianie koloru, przed nałożeniem lakieru konieczne jest użycie bezbarwnej bazy. Aby paznokcie mniej wysychały, można je od czasu do czasu pielęgnować specjalnymi olejkami i kremami.

Zmywacze do paznokci – siła acetonu i alternatywy

Z powodu zawartego w nich acetonu skóra i paznokcie mogą zacząć wysychać, łuszczyć się i pękać. Mniej szkodliwe są zmywacze, w których ilość acetonu jest niewielka lub które zawierają olej rycynowy albo inny olej roślinny.

Back to top button

Wykryliśmy blokadę reklam

Cześć! Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy. Reklamy pozwalają nam finansować tworzenie wartościowych treści dla Ciebie na Ja Kobieta i utrzymywać nasz serwis bezpłatnym. Będziemy wdzięczni, jeśli dodasz naszą stronę do listy wyjątków w swoim adblockerze. Dziękujemy!