Piękne oczy: jak dbać o skórę wokół nich?
Oczy są zwierciadłem duszy, a delikatna skóra wokół nich wymaga szczególnej, codziennej troski. Odkryj, jak ją prawidłowo pielęgnować, by Twoje spojrzenie było zawsze promienne, młodzieńcze i pełne blasku.

- Skóra wokół oczu jest niezwykle cienka i delikatna, dlatego starzeje się najszybciej i wymaga specjalnej, łagodnej pielęgnacji.
- Kluczowym elementem ochrony przed przedwczesnymi zmarszczkami jest codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, w tym noszenie okularów z filtrem UV.
- Wybieraj specjalistyczne, łagodne kosmetyki do pielęgnacji i demakijażu oczu, zwracając uwagę na ich skład i termin ważności.
- Domowe sposoby mogą pomóc na lekką opuchliznę czy cienie, jednak poważniejsze problemy, takie jak utrwalone worki pod oczami czy głębokie zmarszczki, często wymagają konsultacji ze specjalistą i profesjonalnych zabiegów.
Niektórzy opisują oczy jako skomplikowany narząd wzroku, inni mówią, że są zwierciadłem duszy. Rację mają i jedni, i drudzy. Co więcej, oczy to prawdopodobnie najpiękniejsza i najbardziej wyrazista część naszej twarzy, pozwalająca nie tylko postrzegać otaczający nas świat, ale także mówiąca o nas samych czasem więcej, niż byśmy sobie tego życzyły.
Delikatna skóra wokół oczu – dlaczego wymaga specjalnej troski?
Skóra wokół oczu jest niezwykle cienka, znacznie cieńsza niż na pozostałej części twarzy. Jest też bardziej sucha, słabiej ukrwiona, a podskórna warstwa tłuszczu jest tu wyjątkowo cienka. Ponieważ pokrywa ona oczodół czaszki, nie ma kostnego podparcia i z powodu ciągłych ruchów mimicznych łatwo się rozciąga oraz szybciej marszczy. To właśnie skóra wokół oczu starzeje się najwcześniej, zdradzając wiek drobnymi zmarszczkami. Pierwsze pojawiają się zmarszczki mimiczne, sympatyczne „promyczki śmiechu”, które z wiekiem pogłębiają się i nie wyglądają już tak uroczo.
Ze skórą wokół oczu należy obchodzić się bardzo ostrożnie, nie naciągać jej podczas demakijażu. Oczy trzeba chronić przed promieniami słonecznymi, które uszkadzają włókna kolagenowe, prowadząc do powstawania przedwczesnych zmarszczek. W słoneczne dni nie wychodź z domu bez ciemnych okularów ze szkłami blokującymi promieniowanie ultrafioletowe. Wybierając okulary, zwróć uwagę, by były nie tylko ładne i modne, ale także wygodne: lekkie, nie spadały z nosa, miały odpowiednią długość zauszników i nie uciskały uszu.
Jeśli jesteś krótkowidzem i, chcąc coś lepiej zobaczyć, ciągle mrużysz oczy, a z jakiegoś powodu krępujesz się nosić okulary, musisz wybrać – albo zmarszczki, albo jednak okulary. Jest jeszcze jedno wyjście – soczewki kontaktowe. Oprócz swojej podstawowej funkcji, mogą one również zmieniać kolor oczu.
Skórę wokół oczu należy pielęgnować ze szczególną starannością, ponieważ często bywa bardzo wrażliwa. Niektórym być może pasują wszystkie kosmetyki do pielęgnacji twarzy; inne kobiety zmywają tusz z rzęs zwykłym mydłem – i nic się nie dzieje. Ale to tylko do pewnego czasu. Lepiej stosować specjalne, delikatne preparaty.
Zdrowie oczu – pierwsza pomoc i kiedy do lekarza?
Skóra wokół oczu i same oczy są łatwo podatne na uszkodzenia. W oku znajduje się wiele zakończeń nerwowych, więc nawet najmniejszy pyłek jest bardzo odczuwalny. Jeśli coś wpadło Ci do oka, delikatnie pociągnij górną powiekę do przodu, potem lekko w dół, pomrugaj, przepłucz oko wodą lub po prostu pozwól łzom popłynąć. Łzy nieustannie nawilżają gałkę oczną, a dodatkowo zawierają antybakteryjną substancję – lizozym.
W przypadku pojawienia się stanu zapalnego, nie należy leczyć się na własną rękę. Kropli do oczu, bez konsultacji z lekarzem, również nie warto stosować. Jedne zawierają antybiotyki, inne – hormony. Samodzielny ich wybór może tylko nasilić stan zapalny. Zapalenie oczu może mieć wiele przyczyn: alergia, zapalenie spojówek, jęczmień czy nawet roztocza. Dlatego przed zastosowaniem domowych sposobów, lepiej skonsultuj się z lekarzem.
Kosmetyki pod oczy – jak wybierać i stosować?
Mówiąc o codziennej pielęgnacji skóry wokół oczu, warto pamiętać: niezależnie od tego, jak drogi i luksusowy byłby krem pod oczy, zmarszczek na zawsze nie usunie, a jedynie na pewien czas napnie skórę. Po drugie, należy go zużyć w ciągu trzech, maksymalnie czterech miesięcy. Pamiętaj, że krem, z powodu stałego kontaktu z powietrzem i palcami, utlenia się i psuje, dlatego jeśli będziesz go używać zbyt długo, zamiast pomóc, zacznie szkodzić. Właśnie dlatego kremy pod oczy pakowane są w małe słoiczki lub tubki po 5-15 ml (tubkom należy dawać pierwszeństwo). Jeśli szkoda wyrzucić przeterminowany krem, można nim smarować dłonie lub stopy – nie zaszkodzi.
Pielęgnacja wrażliwej skóry wokół oczu jest dość trudna. Istnieją firmy produkujące specjalne kosmetyki wyłącznie do pielęgnacji skóry wrażliwej, łatwo ulegającej podrażnieniom, jednak trzeba pamiętać o jednej ogólnej zasadzie: ten sam krem jednej kobiecie pasuje, a u innej powoduje opuchnięcie powiek. Wybór odpowiedniego kremu i środków do demakijażu dla swojej skóry to często metoda prób i błędów, a ich oferta jest ogromna. Produkowane są różne lotiony, koncentraty w ampułkach, maseczki na skórę wokół oczu (ruchomej górnej powieki nigdy niczym nie smarujemy), maseczki-żele, maseczki-kremy, maseczki-płatki, które na krótko dobrze wygładzają skórę.
Najczęstsze problemy skóry wokół oczu – jak sobie z nimi radzić?
Opuchlizna i obrzęki: Mogą mieć różne przyczyny. Aby usunąć opuchliznę, rano można stosować kompresy z torebek herbaty (zaparzyć, a następnie schłodzić w lodówce) lub przygotować wcześniej napar z rumianku czy szałwii, przecedzony płyn zamrozić, kostki lodu zawinąć w chusteczkę lub gazę i na dziesięć minut przyłożyć do oczu. Dobrze pomagają też okłady z surowych ziemniaków, choć warto pamiętać o pochodzeniu warzyw.
Worki pod oczami: Mogą pojawić się już w dzieciństwie z powodu dziedzicznej budowy dolnej powieki. W tym przypadku, przy nierównomiernym rozłożeniu podskórnej tkanki tłuszczowej, pod oczami tworzą się przepukliny, których herbata czy ziemniak na pewno nie usuną. Przepukliny dolnych powiek można usunąć za pomocą przezspojówkowej blefaroplastyki. Efekt utrzymuje się kilka lat.
Zmarszczki mimiczne i wiekowe: Można sobie z nimi poradzić również bez interwencji chirurgicznej. Drobne zmarszczki znikają po zastosowaniu preparatów iniekcyjnych (np. toksyna botulinowa, kwas hialuronowy), a głębsze usuwa się za pomocą dermabrazji lub lasera.
Cienie pod oczami: Mogą pojawić się na skutek przemęczenia, stresu, złego samopoczucia. Najczęściej są to skutki zastoju krwi i limfy. Wtedy oczy wyglądają na zapadnięte, zmęczone. W tym przypadku cudowny ziemniak czy torebka herbaty pomogą tylko nieznacznie. Można stosować specjalne kremy, jednak najlepszym lekarstwem jest głęboki, długi sen, a po nim – spacer na świeżym powietrzu. Ciemne obwódki pod oczami łatwiej zamaskować niż zmarszczki. Nie jest do tego konieczny pełny makijaż, wystarczy specjalny krem lub korektor w sztyfcie. Taki krem pod oczy może zawierać różne dodatki, działać tonizująco, ale może to być też zwykły kosmetyk dekoracyjny. Należy go nakładać poniżej wewnętrznego kącika oka, tylko na zasinienie, nie dochodząc do zewnętrznego kącika, aby krem z barwnikiem nie zbierał się w załamaniach i nie podkreślał zmarszczek.